Tento mazlíček patří staršímu bráchovi a proto jsem ho poprosila, aby o něm napsal něco sám.

Monča

Byl jednou jeden křeček jménem Speed. Speed nebyl obyčejný křeček – měl doma malé kolo, na kterém dokázal běžet rychleji než většina lidí zvládla ráno vstát z postele. Jednoho dne se Speed rozhodl, že pokoří světový rekord v běhu na kolečku. Sousedé se shromáždili kolem jeho klece, aby ho povzbudili.

 

„Speed, ukážeš nám, co znamená rychlost?“ zavolal jeden z nich.

 

Speed se jen usmál, protáhl si malé nožky a rozběhl se. Běžel tak rychle, že jeho kolečko začalo svítit jako světelná dráha ve sci-fi filmu. Za pár minut už byl tak rychlý, že se zdálo, že překonal samotnou gravitaci a levitoval ve své kleci.

 

„To je křečkovský zázrak!“ vykřikl soused.

 

Když se Speed nakonec zastavil, všechno se vrátilo do normálu. Ale od té doby měl Speed nové přezdívky: „Raketový Speed“ a „Blesk mezi křečky“. A pokaždé, když někdo zmínil slovo „rychlost“, všichni si vzpomněli na malého křečka, který uměl běhat rychleji než světlo.

Tímto bych chtěl poukázat na fakt, že křečci mohou na první pohled vypadat jako ideální mazlíčci pro děti – jsou malí, roztomilí a na první pohled nenároční. Je však důležité si uvědomit, že i tato malá stvoření mají své specifické potřeby a vyžadují odpovědnou péči. Křečci jsou noční tvorové, což znamená, že jsou nejaktivnější v noci, což může narušovat dětský spánek. Potřebují dostatek prostoru pro pohyb, správnou výživu a pravidelnou údržbu svého klece.


Děti často nemají dostatečnou trpělivost nebo citlivost k tomu, aby se o křečka staraly správně. Křečci mohou být také nervózní a stresovat se při nadměrném hluku nebo nešetrném zacházení, což může vést k jejich agresivitě. Navíc jsou to samotáři, kteří mohou být nešťastní v přítomnosti jiných křečků.


Rodiče by měli zvážit, zda jsou jejich děti připraveny převzít zodpovědnost za péči o křečka, a měli by být připraveni převzít tuto odpovědnost sami, pokud to bude nutné. Křeček není hračkou, ale živým tvorem, který si zaslouží respekt a správnou péči.